Vše mohu v tom který mi dává sílu

Květen 2015

Opak Starostí

24. května 2015 v 14:53 | Havree |  Recenze
Autor: Benny Lindelauf
Žánr: příběhy dětí (Albatros),
Počet stránek: 248
Doba čtení: 5 dní
Věk: 11
Hodnocení: 86%

Boonovi jsou rodina, která se pořád stěhuje. Tatiho pořád napadají různé "opaky starostí", čili práce na kterých určitě vydělají a potom konečně příjde "opak starostí". Předtím to bylo železářství, pak hedvábí a teď doutníky. Tak se zase stěhují do domu, který leží až za Mourovatou Saharou na konci světa. Hned od začátku je jasné, že tento dům je nějaký zvláštní a Muulke straší malou Jes "tragickou tragédií", která se tu určitě stala. Není daleko od pravdy, dům se stal dějištěm podivných událostí, ale ne zdaleka ta strašných jak se zdá...

Tato knížka mě zaujala zajímavou obálkou v katalogu. Ale čekala jsem krapet víc. Ne zrovna nějaké poltergeisty, ale třeba, že se v domě začnou dít nějaké divné věci, to domy s temnou minulostí dělají (FAKT!). Ale kniha mě bavila. Měla ale pomalý rozjezd a v první polovině knihy se nicmoc nedělo.

Kniha měla části kdy tři stránky o něčem vyprávěla, čtenář nevěděl coto něco je a je strašně napjatý co to je. Pak se to dozví a až teprve začne chápat o čem ty tři stránky byly.
Někdy se tam něco hodně divného přihodilo a nebylo to vysvětleno.

Hlavní postavy


Feng-vypravěčka příběhu, věk 11, slušná holka, nezlobí, zodpovědná, rozumná, pro legraci moc není
Muulke-tak to pravý opak Feng, je rebelka, stále něco vyvádí, energií by mohla nabíjet tablety v Alze, nebojí se, je praštěná, nerozumná
Jes-nejmladší z rodiny, má "bludný obratel" a musí nosit korzet, který vrže a píská, je plachá, a prostě "mladší sestra", pořád se ptá proč nemůže to a proč tohle, ale všem vytře zrak
Tati-příjde mi nezodpovědný a sobecký, to kvůli němu se pořád se pořád stěhují, to jsem nějak nepochopila, to nechápe jak všem to stěhování vadí a jak to prospíva psychice dětí?! Co to je za tátu?! Ale je to pořád táta, třeba nma něj budete mít jiný názor, třeba to opravdu nevidí...
Babi-protivná, dělá divné věci, stará se o domácnost, vlastní Krokodýla (kufr s překvapením)
Bráchové-jsou šikovní, pomahají Tatimu
Tlustá Tony-nechám na vás, každopádně je s ní sranda (...)

A ještě, příběh se odehrává v roce 1937.

Čili, Tati se narodil roku 1900 a zažil 1. světovou válku.
A o dva roky začíná druhá světová válka. Ráda bych věděla jak to (jestli) přežili. Tati a Bráškové museli určitě narukovat a kdo ví jak to s nimi dopadlo.....Autor by mohl napsat druhý díl.

A ještě jména, ty se mi moc líbila, právě proto že byla, ne divná ale zajímavá. A míto babička Babi a místo Tatínek Tati to bylo docela roztomilý.

Moje reakce:

celkové hodnocení:
málo napětí, tajemnství, překvapení, nepochopitelné chování postav, sympatické postavy, historický rok, nevysvětlené věci, divňousi, kniha získala několik cen, krapet tajemno


Doporučuji!

Štěstí na dosah

17. května 2015 v 19:18

Napsala: Irena Petříková
 Žánr: fan fiction, taká klasika, romantika
 Počet stran: 224
 Doba čtení: 2 dny
 Hodnocení: ** 0,5 /*****
Jistá Irena Petříková coby začínající zpěvačka, odletá se svými kamarádkami Kate a Liz do Londýna na brigádu. A jednoho krásného dne tam potká jednoho kluka a celý život se jí navždy změní. Nešlo totiž o nějakého "obyčejného" kluka, ale o Harryho Stylese, on se do ní okamžitě zamiluje a po nějakých nedorozumnění vznikne mezi nimi láska desetiletí. Ale máme tu drbychtivý bulvár, uječené fanynky, manažery, prostě stinná stránka slávy.
A Ireně se najednou začnou plnit všechny její sny.

Kniha má pár poučení:

1. Pokud se mají dva lidi opravdu rádi, dokážou všechno.
2. Ono být slavný není moc dobrý
3. Nelítejte letadlem, když se schyluje k bouřce


Tato knížka byla napsána 16-tiletou holčinou, co opravdu zpívá (a zpívá FAKT DOBŘE, něco o ní napíšu), původně ji psala jen tak, prostě ji něco napadlo, tak začala psát příběh. No a její maminka na něj přišla, zalíbilo se jí to a aniž by se Irči zeptala, poslala to do Fragmentum tam se jim to také zalíbilo a vydali to.

Někdo tuto knihu nazval brakem století, někdo se rozplývá jak je kniha úžasná a já...

Moje reakce:


No...na začátku to bylo takové pomotané a...realistické. Ona, je "obyčejná" holka. On je velmi slavný, každá pátá holka na světě o něm sní (včetně slavných) a najednou se ti potkají a je z toho láska na první pohled. Ale bojí se spolu chodit. Irenne se právem bojí něco začít jelikož Harry má pověst sukničkáře. A Harry ten moc problém nemá, zezačátku trochu jo, ale jinak zbytek hodí za hlavu (to se mi líbí) a i když se mu Irenne snaží vysvělit co vlastně chce nějak špatně to pochopí. Tak je první polovina knihy o tom jak kolem sebe chodí jak tělo bez duše a přemýšlí jco mají vlastně dělat.

"Ale líbí se mi víc než by měla., nemůžu na ni přestat koukat. A to ji znám znám jen pár hodin. Ten její úsměv. Vypadá jako anděl, když se usměje. Nebojí se mluvit otom co cítí . Moc dobře zpívá, je vtipná, veselá..."

Harryho ódy na Irenne s.39

Když se KONEČNĚ dají dohromady, ukážou se další problémy. Ale nakonec to zvládnou. Ireně se plní sny, je z ní profesionální zpěvačka, má své fanoušky, chodí s bezva klukem, ale má málo času, svou rodinu taky dlouho neviděla.
Ale vypadá to že je šťastná.

No..a teď Harry, jde o Harry Stylese z kapely One Direction. Harry z knížky, je NAPROSTO dokonalý, vtipný, romantik, obětavý...prostě pan dokonalý. Je to nejlepší postava z celé knížky.

Irena je označována za Mary Sue, což na ni sedí. Je taková "dokonalá", neukazuje se moc nějaká vlastnost. Dalo by se o ní říct, že se umí ovládat. Harry o ní pořád říká jak je správně praštěná, obdivuje její vlasy, polovinu jeho kapitol tvoří předlouhé ódy na Irenne jak je dokonalá, nádherná...Mě chvílemi připadala naprosto NENORMÁLNÍ.

Dále tu jsou Ireniny kamarádky Liz a Kate, obě mi přišly stejné. Normální "dobré" holky. Líčidla, škola, kluci, vtipy, mobil, hudba asi i facebook...Obě jsou zblázněné do Nialla, Liz naopak od Irenne Harryho nesnáší.

Dále je tu Oliver, je zamilovaný do Irenne -povzdech-, měla jsem ho docela ráda, podle knihy je to prý sympatický, hezký kluk.

A zbytek One Direction.
Niall, ten vyniká nejvíc je to takový správný kamárád, kterému se můžete vyplakat na rameni, říct mu svá největší tajemnství a máte zaručeno, že se to nikdo nedozví, až na to, že se choval občas úchylně byl taky mooc prima.
A Zack (správně Zayn, ale takhle se mu fakt říkalo), Luis, Liam všichni stejní. Mají povahu jakou by měl mít nejlepší kamarád. Nezkazí žádnou srandu, povzbudí, pomůžou...

Celkové shrnutí: Kniha má spoustu nedostatků, kýčovitý příběh, stejné postavy a mám dojem, že kdyby se nějaký pár choval jak Irena a Harry jak se občas chovali, já nejspíš bych vyhodila oběd, vím, že je normální aby se lidi co se maj rádi pusinkovali, ale oni se líbali v jednom kuse a na veřejnosti, a dělali takové voloviny...no...jinak se povedla obálka, nelíbil se mi ten konec (takový knihy nesnáším), ale i přesto všechno, kdo je fanoušek One Direction, určitě si tu knihu rád přečte a bude z ní nadšený.
Ale docela by jim to slušelo....

Mě to nezajímá

17. května 2015 v 12:10 | Havree |  Jen tak něco
"neuhádneš co se mi včera stalo, mluvila jsem s Tomášem Šestákem, sice jsme si řekli jen jedno slovo, ale všechno musí nějak začít ne a pak ještě...no a pak mi ho teda milostivě půjčila a odkráčela pryč....a všimla sis jaký náušnice měla Alena včera, byly sice moc krásný, ale ona v nich vypadala...a neuhádneš co se stalo potom...tak se na mě teda koukla a řekla...nebo že prý mi zakážou fejsbuk a....hej posloucháš mě vůbec.."

Tuhle frázičku zná nejspíš každý. A taky každý zná situaci, kdy ji používá. Je velice prima, k umlčení druhého postačí tahle tři slova, nebo se dá nahradit otráveným výrazem či zdvořile zamaskovat svůj nezájem větou "Změňme prosím téma".

Musí se umět používat, někdy se člověk prostě potřebuje vykecat, říct co má na srdci, protože nikoho jiného TO NEZAJÍMÁ, prokažme trochu milosrdenství, třeba to nebude tak strašné, někdy se sami potřebujeme vykecat, na to znám lék ZALOŽTE SI BLOG :) nebo běžte se vykecat za maminkou či mladší ségrou, ty sice nebudou vědět oč de, ale budou napjatě poslouchat.

Někdy se tu ukáže problém, že chci někomu něco říct, ale co když mu to bude naprosto volný?! Tak to risknu.

Takže Mě to nezajímá se dá napsat a říct kdykoli kdy hrozí ta nejstrašnější, nejzmasakrovanější a vůbec ta nejhorší smrt nudou.

"Promiň, ale mě to vůbec nezajímá, nemohly bychom se teď bavit o něčem jiném?"

600 knih pro děti

9. května 2015 v 22:13 | Havree |  Recenze

Enid Blytonová

Je prostě úžasná, její knihy může číst naprosto každý a nikdo se nebude nudit. Tedy já se občas trošku nudila. Ale to bude tím starým stylem psaní.
Ale opravdu její knihy může číst kdokoli, každý si tam najde své. Není tam žádná krev, ani upejří či podobná havěť, nechybí dobrodružství, chvíle napětí, možná slzy, a opravdové (skoro) živé jakž takž normální postavy, tedy děti tak něco mezi sedmým a třináctým rokem. Další plus, knihy nejsou tlusté, ale děsně hubené, ale ona tam toho do nich stihne narvat hodně. Takže se rychle čtou. Je nazývána Agathou Christie pro děti. Napsala pře 700 knih.
Narodila se v roce 1897 Thomasovi a Therese Blytonovým v Londýně. A zemřela roku 1968 v Londýně. Původně měla být učitelkou, ale byla myslím i herečkou, ale to ji nebavilo. Začínala psaním do novin. Nakonec začala psát knížky a vydávala svůj vlastní časopis. Vdala se (nějak nemůžu najít za koho). Konec je velice smutný, spisovatelka se nervově zhroutila (chtěla bych vědět proč) a zemřela na infarkt.
I přesto na ni mysleme v dobrém, čtěme její knihy, pišme na ně recenze (aby se na ně nezapomnělo) a hlavně....si nezapomeňte založit stránku kde jste přestali.

Tajemnství- úžasné, dokonalé, hlavní hrdinové se ale občas chovají jako sobci, ale to jsou prostě lidi ne? Je to o partě čtyř dětí- Špekoun (až na to, že je tlustý je to sympaťák), Pip (typický starší bratr), Bětka (bezelstná, roztomilá, krapet otravná mladší sestřička), Daisy (taková normální holka, v knize se o ní moc nepíše, ale občas má fakt dobré nápady) Larry (stejný jako Pip) a pes Brok (vypadá jako smeták, ale je ÚŽASNÝ), kteří řeší různé záhady, třeba nějakýmu chlápkovi NĚKDO podpálil chajdu na zahradě, a oni řeší kdo to byl, nebo ehm...zrovna si nemůžu vzpomenout ale tohle byl jejich první případ. Tyhle děcka se nikdy nenuděj a já u čtení taky ne :). Nesmím ale zapomenout na Zmizíka Goona, stále nabručeného, tlustého a nepříjemného policistu, který s dětmi soupeří kdo co vyřeší dřív. Nemá je rád a nejvíc Broka, který zase miluje Zmizíkovy nohavice. Hlaví hrdinové s oblibou navštěvují cukrárny na Špekounův účet, milují pikniky, výlety na kolech a zázvorové limonády.

*****


Správná pětka-pět dětí, George (ve skutečnosti je to holka), Julián, Dick, Anna a pes Tim, je tu další naprosto úžasná série. Knížky jsou hubené (chtěla jsem napsat anorektička, ale z toho si radši srandu dělat nebudu), že je máte přečtené za hodinu či den. Teď něco o postavách. George- jemi moooc sympatická, je jí asi přes deset, má VLASTNÍ ostrov a v prvním dílu tajně chovala psa (padlo na to celé její kapesné), její táta je vědec, často zapomíná a je nabručenej. Georgina je její skutečné jméno, má černé kudrny, krátké a fakt vypadá jako kluk, v dnešní době by to byla rebelka. Je odvážná, občas protivná a rozumná (podle jejích rodičů) a na svém psovi Timovi je přímo závislá.
Anna-Je jako Bětka, u Enid mi vadí, že pokud nedá postavám nějakou výraznou vlastnost tak jsou všechny stejné. Ale je taky odvážná a taky rozumná.
Julian a Dick-prostě kluci no :), ale taky...ehm...mají rozum (...) .
Všichni prožívají jedno dobrodružství za druhým. A je taky seriál!!! V češtině a na yoůtubku.

******Dobrodružství- Pegi, Nora, Jack, Robin. Nora a Robin jsou dvojčata, je jim myslím devět. Pegi je 13 je jejich sestra a Jack je nejlepší kamarád. Člověk by snad ani nepoznal, že jsou sourozenci. Žádné hádky, žádné rozepře. To bude asi tím, že jsou na internátech. Dívčích a klučičích. Takže jsou oddělení. Je to pěkná série, ale první díl byl nej...nej...nej....nejbezvadnější. Dobrodružství na ostrově-děti už svoje trápení nemohou vydržet tak utečou na jeden ostrov. Dřive asi linka důvěry neexistovala.
Jack- je rozumný, chytrý, odpovědný, stále veselý a má kuráž. Nemá rodiče, žije u dědečka, který pije a osud svého vlasrního vnuka, je mu ukradený. No a pokud znáte Jacka z Titanicu ti dva by si skvěle rozumněli. Kdyby Enid tu knížku napsala v roce 1997 asi bych věd
ěla kde vzala inspiraci ke jménu.
Nora, Pegi, Robin- taky se do každého dobrodružství hned hrnou a nebojí se, mají (ach jo) taky rozum, dále jsou praktičtí a bez Jacka by si možná poradili, jelikož Robin je taky moc šikovný.

****


Tajná sedma- 7 dětí si založí klub Tajnou sedmu, neustále řeší problém co mají vlastně v tom klubu dělat, co udělat užitečného. A buď na něco chytrého přijdou nebo se něco objeví samo. Třeba jednou si postaví domeček na stromě. Dětí je tu moc, takže popis nebude ale shrnu to.
Jsou to normální děti. Takže mají rádi srandu, žádní blbečci to taky nejsou a mají odvahu se do spousty věci pouštět. Prostě fajn děcka.
Dále je tu sestra jednoho z hrdinů knížky, závidí jim, že mají klub a ji nechtějí přijmout. A tak vymýšlí různé pomsty. Je to prostě "mladší sestra" jindy příšera a jindy přítel k nezaplacení.
Jo a taky tu je pes.

****


Dvojčata- Pat a Isabela (příjmení je strašné) byly na začátku série nesnesitelné fiflenky ale dívčí internát St. Clare z nich udělala naprosto dokonalé dívenky. Série ale nevypráví jen o nich, máme tu i Margaery co má problémy doma, Claudine divokou puberťačku ("Čágo bando"), jejich sestřenku Alison co je taky fiflenka a Angela naprostá potvora a fivintěná nána a další hrozné či skvělé dívenky. A nesmíme zapomenout na francouš...francouzsš...francouzrčti...prostě učitelka co uči francouštinu (uf!). V každém díle se objeví minimálně dvě holky co všechno kazí.
Série je proslavená půlnočními večírky, kanadskými žertíky, zápletkami, nechybí napětí a velká přátelství.
St. Clare je skvělá škola. A o pravdu existuje, Enid Blytonová do ní chodila a dobrá polovina postav opravdu existuje/vala. Třeba f.... učitelka co učí jazyk z Francie, či Claudine.
Naprosto úžasná, dokonalá, nej nej nej nej nej.....série.
Jen mě zarazilo, série se sice jme
nuje dvojčata, ale o dvojčatech se píše jen v prním díle, v dalších už se píše o jiných a Pat s Isabelou se někdy někde objeví.

*****


Kamarádky- podobné Dvojčatům, ale dobrý je to o Elizabeth rozmazlený slečince, co připadá náramně vtipné dát lepidlo do boty, která patří její chůvě a podob
né kraviny. Tak se její zoufalí rodiče rozhodnou ji dát do internátní školy Whyteleafe (pěkné jméno), která má velmi dobrou pověst. Ve škol
e mají děti zvolenou svoji radu ve které zasedají zástupci, z jejich vlastních řad. Jsou strašně chytří (jediná chyba) a všechno zvládají, učitelky jen dohlíží a učí a ředitelka se stará o školu.
Elizabeth se rozhodne, že se bude chovat tak nemožně, že ji vykopnou a pošlou domů, ale z týhle školy, ještě nikoho nikdy nevyhodili.
Co se týče Elizabeth, rozmazlený, sobecký spratek ale v polovině knihy se ukáže, že má taky dobré srdce. Škola ji skutečně promění.
Ale na tuhle školu bych chodit nechtěla, moc mě neláká. Třeba mě štve, že se tam musí odevzdat všechny peníze, které ti rodiče dají, peníze se pak spravedlivě rozdělí mezi děti. Každý den dostanou asi dvě pence. To je sice hezký, ale brát dětem peníze nemají právo.

***

Záhady-dobrý, krásný, pěkný. Roger, Diana, Pajda, pes Ťulpa, Barny a opička Miranda. Z téhle série jsem četla jen jednu knihu, tu úplně prv
ní. Záhada pavoučího domu. Ale nic archnofibidního tam není nebojte. Je to prý velmi slavná série. A patří k nejvyhledávanějším od Enid Blytonové. Z postav je asi njzajímavější Pajda, nemá rodiče, a tak si ho přehazují příbuzní. Stále něco vyvádí. A opička Miranda, taky toho hodně vyvede a děcka to pak musí žehlit.

****


POZN. Série které tu nejsou jsem nečetla.

Takhle nějak Miranda vypadá...


Labyrint:Útěk

4. května 2015 v 19:58 | Havree |  Recenze
Originální název: The Maze Runner
Režisér: Wes Ball
Mohli jste vidět v kině: Září 2014
Moje hodnocení: ***
Herci- Dylan O brien, Thomas Sangster, Will Poultner, Aml Ameen, Ki Hong Lee, Blake Cooper, Kaya Scoledario

Kluk, který ví (jen), že se jmenuje Thomas, se probere ve výtahu jedoucí vzhůru. Neví vůbec nic, nepamatuje kdo jsou jeho rodiče, kde žil, nikoho ze své minulosti PROSTĚ NAPROSTO VYGUMOVANEJ. Výtah ho doveze na louku s malým lesíkem uzavřenou do čtyř stěn (strááášně vysokých) LABYRINTU. K labyrintu se později vrátím. Dále tu je parta JEN kluků PLACERŮ, kteří si ze své minulosti taky nic nepamatují. Původní skupina je tu asi dva roky a stihla se tu řádně zabydlet. Každý měsíc přijede výtahem jeden kluk. Labyrit se otevírá každé ráno a večer se zavírá. Placeři si myslí, že odpověď na své otázky naleznou v labyrintu a že v něm je někde cesta ven, tu hledají tzv. Běžci, pokud se ale nedostanou do večera ven, mají naději na přežití téměř nulovou (TO NA THOMASE NEPLATÍ, TEN PŘEŽIJE VŠECHNO), labyrint se totiž zaplní biorobotickými, masožravými pavouky obřích rozměrů, Placeři jim říkají rmutové, nikdo setkání s nimi nepřežil.
Od začátku je jasné že Thomas je jiný. Je zvědavý a nebojí se riskovat aby našel opověď na své otázky. Netrvá dlouho a Thomas vše mění, pokojný život placerů se náhle mění a je jasné, že se už brzy něco stane, něco VELKÉHO co konečně odhalí pravdu. Vše vyvrcholí příjezdem nového placera, který není kluk ale holka.
"Kdo nás sem poslal?"

"Nevíme"

Tady máte samotného Thomase.
Je to takový praštěný, strááášně zvědavý a možná i šílený, jinak vcelku "normální" kluk. A osud mu nadržuje. Hned první dva dny si získá půl party, přežije setkání s rmutem (dokonce ho i zabije), zachrání Albyho, prostě všechno přežije. Je to nejvýraznějš postava z celého filmu,všichni jsou totiž takoví......Mary Sue, (na tenhle pojem jsem narazila včera, na tetičce wikipedii se dá zjistit, co znamená).

"Věř mi labyrint je nebezpečný"

Dále je tu Newt, takový pohledný :), rozumný mladík. Je místovedoucí placerů a pevně věří , že cesta domů vede přes labyrint.

Další postavy:

Tereza-nový placer, tedy placerka. Kluci by prý ve skutečnosti reagovali jinak kdyby viděli po třech letech dívku, ale ve filmu se chtěli vyhnout romantice.
Chuck-je krapítek při těle, ale ze všech postav se takový nejnormálnější.
Alby-vedoucí placerů, všechno ví, všechno zn, všechno má pod kontrolou, můžete se na něj spolehnout, je zodpovědný a rozumný
Gali-takovej bručoun :), smířil se s životem na placu a neprahne po útěku, proto nemá Thomase nijak v lásce.
Minha (Miňa)-kápo Běžců, největší machr, co se fyziky týče. Jeho největším snem je zjistit jak z labyrintu utéct.
Ta ženská z televize-už teď mi leze na nervy

"Už je čas zjistit proti čemu stojíme"

Největší věcí na filmu byla otázka, co tam vlastně dělají. A odpověď na ni byla taková "nedodělaná", byla sice šokující, ale praštěná, a mohla být lepší. Mnohem lepší. Ne...jinak.....Strašně mě zklamala a stejně z toho vznikly akorát nové otázky.
Když jsem se na film dívala pořád cítila v tom filmu něco temného a zlověstného, no....thiller, já teda na takový strašně vážný filmy moc nejsem, ale sci-fi jo. A tohle sci-fi bylo.
Mohli tam dát víc legrace. Třeba nějakou hlašku, nebo nějakej vtip.
"Všechno se teď změní"


A samotní herci, odvedli dobrou práci.
Mimochodem určo ste si všimli, že Will Poultner coby Gali hrál v Narnii Eustace. Thomas Sangster byl zase jako Jojen Reed v seriálu Hra o trůny a Kaya Scoledario byla kandidátka na Bellu Swanovou a bude hrát v Pirátech z Karibiku 5.

A ještě Rmutové...Jsou odporní, nenažraní, počítačoví všichni se jich bojí. Noc v labyrintu nikdo nepřežil díky nim, ale Thomas s Minhou a Albym (ten byl v bezvědomí) to zvládli, protože používali mozek a taky nepropadli panice, nevím proč ostatní neudělali totéž.
Popis: Zmutovaní robomyzáci obřích velikostí.


Druhý díl má být letos v září.
Film byl inspirován stejnojmenou knihou od Jamese Dashnera, kniha má tři díly a jeden prequel (co se stalo, před začátkem knihy). Labyrint: útěk, Labyrint: Spáleniště ("Labyrint byl jen začátek") a Labyrint: Smrtící léčba a Kill Order.
První díl byl dobrý, ale ty další už asi tak povedené nebudou.
Shrnu to: Moc vážný, žádná sranda, prima příběh, napětí, akce. Dobrá práce herců. Známí herci. Knížní přelodha-světový bestseller. Režisér začátečník. Suprový trailer. Bezva Plakát. A...ehm...to bude nejspíš vše.

Tři hvězdičky ***