Vše mohu v tom který mi dává sílu

600 knih pro děti

9. května 2015 v 22:13 | Havree |  Recenze

Enid Blytonová

Je prostě úžasná, její knihy může číst naprosto každý a nikdo se nebude nudit. Tedy já se občas trošku nudila. Ale to bude tím starým stylem psaní.
Ale opravdu její knihy může číst kdokoli, každý si tam najde své. Není tam žádná krev, ani upejří či podobná havěť, nechybí dobrodružství, chvíle napětí, možná slzy, a opravdové (skoro) živé jakž takž normální postavy, tedy děti tak něco mezi sedmým a třináctým rokem. Další plus, knihy nejsou tlusté, ale děsně hubené, ale ona tam toho do nich stihne narvat hodně. Takže se rychle čtou. Je nazývána Agathou Christie pro děti. Napsala pře 700 knih.
Narodila se v roce 1897 Thomasovi a Therese Blytonovým v Londýně. A zemřela roku 1968 v Londýně. Původně měla být učitelkou, ale byla myslím i herečkou, ale to ji nebavilo. Začínala psaním do novin. Nakonec začala psát knížky a vydávala svůj vlastní časopis. Vdala se (nějak nemůžu najít za koho). Konec je velice smutný, spisovatelka se nervově zhroutila (chtěla bych vědět proč) a zemřela na infarkt.
I přesto na ni mysleme v dobrém, čtěme její knihy, pišme na ně recenze (aby se na ně nezapomnělo) a hlavně....si nezapomeňte založit stránku kde jste přestali.

Tajemnství- úžasné, dokonalé, hlavní hrdinové se ale občas chovají jako sobci, ale to jsou prostě lidi ne? Je to o partě čtyř dětí- Špekoun (až na to, že je tlustý je to sympaťák), Pip (typický starší bratr), Bětka (bezelstná, roztomilá, krapet otravná mladší sestřička), Daisy (taková normální holka, v knize se o ní moc nepíše, ale občas má fakt dobré nápady) Larry (stejný jako Pip) a pes Brok (vypadá jako smeták, ale je ÚŽASNÝ), kteří řeší různé záhady, třeba nějakýmu chlápkovi NĚKDO podpálil chajdu na zahradě, a oni řeší kdo to byl, nebo ehm...zrovna si nemůžu vzpomenout ale tohle byl jejich první případ. Tyhle děcka se nikdy nenuděj a já u čtení taky ne :). Nesmím ale zapomenout na Zmizíka Goona, stále nabručeného, tlustého a nepříjemného policistu, který s dětmi soupeří kdo co vyřeší dřív. Nemá je rád a nejvíc Broka, který zase miluje Zmizíkovy nohavice. Hlaví hrdinové s oblibou navštěvují cukrárny na Špekounův účet, milují pikniky, výlety na kolech a zázvorové limonády.

*****


Správná pětka-pět dětí, George (ve skutečnosti je to holka), Julián, Dick, Anna a pes Tim, je tu další naprosto úžasná série. Knížky jsou hubené (chtěla jsem napsat anorektička, ale z toho si radši srandu dělat nebudu), že je máte přečtené za hodinu či den. Teď něco o postavách. George- jemi moooc sympatická, je jí asi přes deset, má VLASTNÍ ostrov a v prvním dílu tajně chovala psa (padlo na to celé její kapesné), její táta je vědec, často zapomíná a je nabručenej. Georgina je její skutečné jméno, má černé kudrny, krátké a fakt vypadá jako kluk, v dnešní době by to byla rebelka. Je odvážná, občas protivná a rozumná (podle jejích rodičů) a na svém psovi Timovi je přímo závislá.
Anna-Je jako Bětka, u Enid mi vadí, že pokud nedá postavám nějakou výraznou vlastnost tak jsou všechny stejné. Ale je taky odvážná a taky rozumná.
Julian a Dick-prostě kluci no :), ale taky...ehm...mají rozum (...) .
Všichni prožívají jedno dobrodružství za druhým. A je taky seriál!!! V češtině a na yoůtubku.

******Dobrodružství- Pegi, Nora, Jack, Robin. Nora a Robin jsou dvojčata, je jim myslím devět. Pegi je 13 je jejich sestra a Jack je nejlepší kamarád. Člověk by snad ani nepoznal, že jsou sourozenci. Žádné hádky, žádné rozepře. To bude asi tím, že jsou na internátech. Dívčích a klučičích. Takže jsou oddělení. Je to pěkná série, ale první díl byl nej...nej...nej....nejbezvadnější. Dobrodružství na ostrově-děti už svoje trápení nemohou vydržet tak utečou na jeden ostrov. Dřive asi linka důvěry neexistovala.
Jack- je rozumný, chytrý, odpovědný, stále veselý a má kuráž. Nemá rodiče, žije u dědečka, který pije a osud svého vlasrního vnuka, je mu ukradený. No a pokud znáte Jacka z Titanicu ti dva by si skvěle rozumněli. Kdyby Enid tu knížku napsala v roce 1997 asi bych věd
ěla kde vzala inspiraci ke jménu.
Nora, Pegi, Robin- taky se do každého dobrodružství hned hrnou a nebojí se, mají (ach jo) taky rozum, dále jsou praktičtí a bez Jacka by si možná poradili, jelikož Robin je taky moc šikovný.

****


Tajná sedma- 7 dětí si založí klub Tajnou sedmu, neustále řeší problém co mají vlastně v tom klubu dělat, co udělat užitečného. A buď na něco chytrého přijdou nebo se něco objeví samo. Třeba jednou si postaví domeček na stromě. Dětí je tu moc, takže popis nebude ale shrnu to.
Jsou to normální děti. Takže mají rádi srandu, žádní blbečci to taky nejsou a mají odvahu se do spousty věci pouštět. Prostě fajn děcka.
Dále je tu sestra jednoho z hrdinů knížky, závidí jim, že mají klub a ji nechtějí přijmout. A tak vymýšlí různé pomsty. Je to prostě "mladší sestra" jindy příšera a jindy přítel k nezaplacení.
Jo a taky tu je pes.

****


Dvojčata- Pat a Isabela (příjmení je strašné) byly na začátku série nesnesitelné fiflenky ale dívčí internát St. Clare z nich udělala naprosto dokonalé dívenky. Série ale nevypráví jen o nich, máme tu i Margaery co má problémy doma, Claudine divokou puberťačku ("Čágo bando"), jejich sestřenku Alison co je taky fiflenka a Angela naprostá potvora a fivintěná nána a další hrozné či skvělé dívenky. A nesmíme zapomenout na francouš...francouzsš...francouzrčti...prostě učitelka co uči francouštinu (uf!). V každém díle se objeví minimálně dvě holky co všechno kazí.
Série je proslavená půlnočními večírky, kanadskými žertíky, zápletkami, nechybí napětí a velká přátelství.
St. Clare je skvělá škola. A o pravdu existuje, Enid Blytonová do ní chodila a dobrá polovina postav opravdu existuje/vala. Třeba f.... učitelka co učí jazyk z Francie, či Claudine.
Naprosto úžasná, dokonalá, nej nej nej nej nej.....série.
Jen mě zarazilo, série se sice jme
nuje dvojčata, ale o dvojčatech se píše jen v prním díle, v dalších už se píše o jiných a Pat s Isabelou se někdy někde objeví.

*****


Kamarádky- podobné Dvojčatům, ale dobrý je to o Elizabeth rozmazlený slečince, co připadá náramně vtipné dát lepidlo do boty, která patří její chůvě a podob
né kraviny. Tak se její zoufalí rodiče rozhodnou ji dát do internátní školy Whyteleafe (pěkné jméno), která má velmi dobrou pověst. Ve škol
e mají děti zvolenou svoji radu ve které zasedají zástupci, z jejich vlastních řad. Jsou strašně chytří (jediná chyba) a všechno zvládají, učitelky jen dohlíží a učí a ředitelka se stará o školu.
Elizabeth se rozhodne, že se bude chovat tak nemožně, že ji vykopnou a pošlou domů, ale z týhle školy, ještě nikoho nikdy nevyhodili.
Co se týče Elizabeth, rozmazlený, sobecký spratek ale v polovině knihy se ukáže, že má taky dobré srdce. Škola ji skutečně promění.
Ale na tuhle školu bych chodit nechtěla, moc mě neláká. Třeba mě štve, že se tam musí odevzdat všechny peníze, které ti rodiče dají, peníze se pak spravedlivě rozdělí mezi děti. Každý den dostanou asi dvě pence. To je sice hezký, ale brát dětem peníze nemají právo.

***

Záhady-dobrý, krásný, pěkný. Roger, Diana, Pajda, pes Ťulpa, Barny a opička Miranda. Z téhle série jsem četla jen jednu knihu, tu úplně prv
ní. Záhada pavoučího domu. Ale nic archnofibidního tam není nebojte. Je to prý velmi slavná série. A patří k nejvyhledávanějším od Enid Blytonové. Z postav je asi njzajímavější Pajda, nemá rodiče, a tak si ho přehazují příbuzní. Stále něco vyvádí. A opička Miranda, taky toho hodně vyvede a děcka to pak musí žehlit.

****


POZN. Série které tu nejsou jsem nečetla.

Takhle nějak Miranda vypadá...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Choi Mari Choi Mari | Web | 15. června 2015 v 22:28 | Reagovat

Správnou pětku jsem jako dítě četla hrozně ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama