Vše mohu v tom který mi dává sílu

Labyrint:Útěk

4. května 2015 v 19:58 | Havree |  Recenze
Originální název: The Maze Runner
Režisér: Wes Ball
Mohli jste vidět v kině: Září 2014
Moje hodnocení: ***
Herci- Dylan O brien, Thomas Sangster, Will Poultner, Aml Ameen, Ki Hong Lee, Blake Cooper, Kaya Scoledario

Kluk, který ví (jen), že se jmenuje Thomas, se probere ve výtahu jedoucí vzhůru. Neví vůbec nic, nepamatuje kdo jsou jeho rodiče, kde žil, nikoho ze své minulosti PROSTĚ NAPROSTO VYGUMOVANEJ. Výtah ho doveze na louku s malým lesíkem uzavřenou do čtyř stěn (strááášně vysokých) LABYRINTU. K labyrintu se později vrátím. Dále tu je parta JEN kluků PLACERŮ, kteří si ze své minulosti taky nic nepamatují. Původní skupina je tu asi dva roky a stihla se tu řádně zabydlet. Každý měsíc přijede výtahem jeden kluk. Labyrit se otevírá každé ráno a večer se zavírá. Placeři si myslí, že odpověď na své otázky naleznou v labyrintu a že v něm je někde cesta ven, tu hledají tzv. Běžci, pokud se ale nedostanou do večera ven, mají naději na přežití téměř nulovou (TO NA THOMASE NEPLATÍ, TEN PŘEŽIJE VŠECHNO), labyrint se totiž zaplní biorobotickými, masožravými pavouky obřích rozměrů, Placeři jim říkají rmutové, nikdo setkání s nimi nepřežil.
Od začátku je jasné že Thomas je jiný. Je zvědavý a nebojí se riskovat aby našel opověď na své otázky. Netrvá dlouho a Thomas vše mění, pokojný život placerů se náhle mění a je jasné, že se už brzy něco stane, něco VELKÉHO co konečně odhalí pravdu. Vše vyvrcholí příjezdem nového placera, který není kluk ale holka.
"Kdo nás sem poslal?"

"Nevíme"

Tady máte samotného Thomase.
Je to takový praštěný, strááášně zvědavý a možná i šílený, jinak vcelku "normální" kluk. A osud mu nadržuje. Hned první dva dny si získá půl party, přežije setkání s rmutem (dokonce ho i zabije), zachrání Albyho, prostě všechno přežije. Je to nejvýraznějš postava z celého filmu,všichni jsou totiž takoví......Mary Sue, (na tenhle pojem jsem narazila včera, na tetičce wikipedii se dá zjistit, co znamená).

"Věř mi labyrint je nebezpečný"

Dále je tu Newt, takový pohledný :), rozumný mladík. Je místovedoucí placerů a pevně věří , že cesta domů vede přes labyrint.

Další postavy:

Tereza-nový placer, tedy placerka. Kluci by prý ve skutečnosti reagovali jinak kdyby viděli po třech letech dívku, ale ve filmu se chtěli vyhnout romantice.
Chuck-je krapítek při těle, ale ze všech postav se takový nejnormálnější.
Alby-vedoucí placerů, všechno ví, všechno zn, všechno má pod kontrolou, můžete se na něj spolehnout, je zodpovědný a rozumný
Gali-takovej bručoun :), smířil se s životem na placu a neprahne po útěku, proto nemá Thomase nijak v lásce.
Minha (Miňa)-kápo Běžců, největší machr, co se fyziky týče. Jeho největším snem je zjistit jak z labyrintu utéct.
Ta ženská z televize-už teď mi leze na nervy

"Už je čas zjistit proti čemu stojíme"

Největší věcí na filmu byla otázka, co tam vlastně dělají. A odpověď na ni byla taková "nedodělaná", byla sice šokující, ale praštěná, a mohla být lepší. Mnohem lepší. Ne...jinak.....Strašně mě zklamala a stejně z toho vznikly akorát nové otázky.
Když jsem se na film dívala pořád cítila v tom filmu něco temného a zlověstného, no....thiller, já teda na takový strašně vážný filmy moc nejsem, ale sci-fi jo. A tohle sci-fi bylo.
Mohli tam dát víc legrace. Třeba nějakou hlašku, nebo nějakej vtip.
"Všechno se teď změní"


A samotní herci, odvedli dobrou práci.
Mimochodem určo ste si všimli, že Will Poultner coby Gali hrál v Narnii Eustace. Thomas Sangster byl zase jako Jojen Reed v seriálu Hra o trůny a Kaya Scoledario byla kandidátka na Bellu Swanovou a bude hrát v Pirátech z Karibiku 5.

A ještě Rmutové...Jsou odporní, nenažraní, počítačoví všichni se jich bojí. Noc v labyrintu nikdo nepřežil díky nim, ale Thomas s Minhou a Albym (ten byl v bezvědomí) to zvládli, protože používali mozek a taky nepropadli panice, nevím proč ostatní neudělali totéž.
Popis: Zmutovaní robomyzáci obřích velikostí.


Druhý díl má být letos v září.
Film byl inspirován stejnojmenou knihou od Jamese Dashnera, kniha má tři díly a jeden prequel (co se stalo, před začátkem knihy). Labyrint: útěk, Labyrint: Spáleniště ("Labyrint byl jen začátek") a Labyrint: Smrtící léčba a Kill Order.
První díl byl dobrý, ale ty další už asi tak povedené nebudou.
Shrnu to: Moc vážný, žádná sranda, prima příběh, napětí, akce. Dobrá práce herců. Známí herci. Knížní přelodha-světový bestseller. Režisér začátečník. Suprový trailer. Bezva Plakát. A...ehm...to bude nejspíš vše.

Tři hvězdičky ***

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Samantha Samantha | 31. května 2015 v 19:53 | Reagovat

Nádhera.. Labyrint miluji..!!!! Zvlášť Newt..! :*

2 Havree Havree | Web | 2. června 2015 v 20:21 | Reagovat

[1]: nějak tak, ale mohlo to být mnohem lepší

3 Sájuškaaa :3 Sájuškaaa :3 | 27. června 2015 v 21:16 | Reagovat

[2]:A to jako co?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama