Vše mohu v tom který mi dává sílu

Purpurový vrch

24. března 2016 v 21:25 | HAvree

Žánr:/ Fantasy / Drama/Romantický
Původní název: Crimson peak
Hrají: Mia Wasiowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain, Charlie Hunnam, Jim Beaver, Burn Gorman, Leslie Hope, Doug Jones
Rok: 2015
Hodnocení: * *

Moje reakce:

Edith Cushingová je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi, se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat.

Tento film jsem chtěla už nějakou dobu vidět. Popis vypadal dobře, trailer vypadal dobře. Dokonce ten film byl v oblíbenosti výš než Thor nebo Avengers. To vypadalo dost slibně. I režisér byl prý nějaký dobrý. Takže znáte to ne? Hrozně jsem se na ten film těšila. Jenže....

Ten film mě velice, ale velice zklamal. Věděla jsem sice, že to je žánru horor, takže jsem očekával pár děsivých duchů....ale tohle je dost nepovedené. Toror byl asi opilý nebo co?

Co mi vadilo?

Prakticky všechno, celý příběh byl dost utažený za vlasy a Torror tam střílel doslova jedno *shit* za druhým. Bez těch *shit* by to sice bylo jen takový romantický dráma s happy-endem...

ALE JÁ VÍC PO FILMU NECHCI.

Proč se lidé potřebují bát?
Proč lidé potřebují se cítit po filmu nepříjemně?
Proč musí být všude krev, aby "film za něco stál"?
To jsem vážně jediný člověk na zemi co nenávidí smutné konce?
......

Grrrrrrrr...

A přitom Toror má na svědomí scénář k Hobitovi a podílel se na Faunově labyrintu (ten film jsem sice neviděla, ale všichni říkají, že je dobrý).

V první řadě mi vadili ti duchové. Zvládnu jakési postávy potácející se po baráku vydávající podivné zvuky. Ale prostě duch...každý si přece představí ducha jako normálního člověka akorát trochu průsvitného. Ale ne! Tam byli místo toho jakýsi červení zombíci s dlouhejma prstama a mozkem co jim pomalu kapal na podlahu.

Zepředu vypadá tedy hůř. Zombík lezoucí z podlahy. Potlesk, prosím.


Další věc co mi vadilo byl (jak už jsem říkala) příběh.

Bacha teď to tu všechno hezky vyspoileruji.

Na začátku poznáváme sympatickou Edith Cushingovou. Píše staršidelné historky o duchách a snaží se ji vydat. A nakladatel ji doporučí, aby do příběhu vložila milostnou zápletku. Tak a tehdy se rozhodne to přepsat v kancéláři svého otce....a tehdy potkává Toma Sharpa. Pohledného, charismatického a dosti tajemného mladíka. Thomas se okamžitě Edith zalíbí. Edithin otec, ale takový romantik není. Něco se mu na Thomasi ani jeho sestře Lucille, co úžasně hraje na klavír, nelíbí.
Ten večer pořádá jedna Edthitina rivalka ples. Mezitím Edith doma zjišťuje něco o tom jak psát romantické píběhy. Náhle je ale docela nešetrně varována svou máti, aby se držela dál od Purpurového vrchu. Jak má ale vědět co to ten Purpurový vrch je?
Po tomto nepříjemném incidentu je pozvána na ples Thomasem Sharpem. Ten týpek ji začne bez žádných okolků balit. Vrhá až přehnaně zamilované pohledy, chválí její knihu, tančí s ní.... Mimochodem tohle byla skutečně nádherná scéna. Všichni si mysleli, že Thomas je blázen do jakési Unis (sestra doktora Allana). Bylo fajn vidět Unisin výraz, když žádal o tanec Edith a ne ji. Tancovali se svící. Dokonalý valčík s dokonalou partnerkou by měl plamen vydržet.
A kdo by Thomasovi neodolal že? Edithin táta (jak už víme) ale takový citlivka není a když si zjistí něco o minulosti sourozenců Sharpových, radši jim nabídne slušnou sumičku, aby se spakovali a odjeli pryč, co nejdál od jeho dcery.
Zajímalo by mě, proč si o tom s Edith nepromluvil? Prostě jí mohl předložit ty důkazy o Sharpových. Proč ne? Kolik by se ušetřilo problémů...Sharpovy ale souhlasí s podmínkami, načež si mezi sebou vymění podivný pohled.
Ještě ten večer je Thomas nucen zlomit Edith srdce z čehož se skládá tvrdý hejt na její knihu. Edith mu vrazí facku a uteče. Každopádně, tahle scéna se mi líbila. Thomasovi to přidává na tvrdosti, jelikož v průběhu filmu se z něj vyklube pěkný citlivka a i docela zbabělec.
Následující ráno si pan Cushing upravuje vous v koupelné ve svém klubu. Je přesvědčený, že problém dokonale vyřešil a jak sám říká O dvě minuty později mu záhadná postava ve smokingu rozfláká hlavu o umyvadlo. Tohle je jedna z těch scén, kdy nevíte jestli se smát nebo brečet. Protže JÁ si myslím, že kdybyste někoho zezadu popadli a následně mu chtěli rozflákat hlavu o umyvadlo, že to tak jednoduše nepůjde. Zkrátka tohle bylo to jedno velký *shit*. To se vážně režisér na víc nezmohl? To takhle v hororech chodí? Co nejvíc krve a nechutných smrtí a to je vše co film nabídne? Tohle lidé vážně chtějí? Více násilí? Více krve? Copak toho už není dost? To jenom vyjdete ven a už se na vás sesype celá horda charit žadonící penízky pro hladovějící děti v Africe/slepé lidi/děti s rakovinou.....
Tadá, pokračujeme. Zatím Edith dostává od Thomase dopis, kde se jí přiznává, jaký obchod s jejím tátou učinil, vynechává ale ty skutečné věci o jeho minulosti a nahrazuje je soustavou zamilovaných slovíček a slibem, že až získá peníze, vrátí se. Edith samozřejmě okamžitě běží do hotelu, kde jsou sourozenci Sharpovi ubytováni.Thomas tam takovou náhodou zůstal, protože nemohl odjet od Edith a blalala..."Mezi našimi srdci je pouto, které kdyby se zpřetrhalo, umřel bych...." Uááááá. Ale už jde na něm vidět, že to jen předstírá. Ty skelné oči plné lží a tajemnství...na tohle presně je Tomášek odborník.
Při návratu domů se Edith dozvídá o smrti svého otce. Každému blbci by došlo, že jde o vraždu. Copak by si někdo sám dokázal rozbít hlavu o umyvadlo. Jedna krvavá rána na čele fajn, ale přímo ďoura v lebce a oni "....nikdo neví byl sám a podlaha byla mokrá..." Uíííííííííííí. Jedině doktora Allana napadá, že o náhodu určitě nešlo. Ale z nějakého důvodu mlčí a i když má nejspíš o Edith zájem nechá ji odjet s Thomasem na svatební cestu.
Teď ta lepší část filmu končí. Edith poznává svůj nový domov. Rozpadající se obří barabiznu, jako vystřiženou z nějakého příběhu o duchách. Viktoriánský velký dům, kde by mohla pro svůj příběh načerpat spousta inspirace. Ale ve střeše díra jako hrom. Spousta podivných míst...podivná žena ve výtahu. Jo, ten výtah byl tam ůžasnej. Ještě jezdící schody na lidský pohon.....Usmívající se Z celého domu sálá temno. Něco hrozného se tam přihodilo. Už první den tam vidí ducha a k domu se přitoulal podivný psík. Ale v tento první den poznáváme, že Edith není Thomasovi tak lhostejná....
Začalo to varováním od duchů. Ale přece když na vás bude červený zombík hystericky vřískat ať odejdete, přece budete k smrti vyděšení a radši utíkáte pryč než abyste poslouchali něco o čem ani nevíte jistě že vidíte. Tedy Edith vše s pláčem vypráví Thomasovi a Lucille.
Thomas je vynálezce, vymyslel stroj na těžbu červeného jílu, který je pod jejich domem. Zabarví sníh do červena. Proto se tomu říká Purpurový vrch. Už při tom jméně si Edith něco uvědomí. Kde jsem to kruci slyšela?


Edith nálézá ve sklepě tajemný kufr jakési Enoly, E.S. Potom nalézá pár fotek a nahrávek.....Od koho jsou? Od Thomasových bývalých manželek, které jsou teď mrtvé. Náhravky jsou opravdu šokůjící. A to ještě neí celou pravdu..."Ten jed je v čaji" Tehdy jí konečně docvákává, že ty bolesti má nejspíš z toho úžasného čaje z hlohyně.
V kufru jsou to i fotky. Tam vidí malé miminko, pár žen, Thomase....A tehdy jí KONEČNĚ docvakne, že musí odtud pryč. Že jde o život. Ale už je docela pozdě. Zesláblá a nemocná Edith se z posledních sil zhroutí dole u schodů.
Další den jí Lucille krmí otrávenou kaší. Dochází jí, že už hra končí. Edith je na tom hodně špatně a Thomasovi jak se zdá na Edith snad i záléží..."Ty bys mě přece neopustil?" "Nemůžu" říká chladně.
Edith načapá Thomase s Lucille. Lucille shodí Edith ze schodů. Všechno by jí snad i vyšlo. Ale právě v tuchvíli vchází do scény Allan. Mezitím si doma zjišťoval informace o Sharpových a stačilo mu to k tomu, aby se sebral a pro Edith zajel. Nálézá ji ležet v hromadě sněhu uvnitř domu, jelikož tam nikdo nebyl schopen spravit tu díru ve střeše. To bylo pro Edith štěstí. Je mu jasné, že Edith hrozí nebezpečí a musí pryč. To ale není tak jednoduché, Edith ještě nepodepsala převod peněz na Thomasovo konto a to bylo to hlavní o co původně šlo. Není už co skrývat a Edith se dozvídá celou tu krutou pravdu o svém drahém manželovi. Když bylo Thomasovi dvanáct a Lucille čtrnáct zabili svoji mámu sekáčkem. Následně byl Thomas poslán do internátu a Lucille buď to vězení nebo do blázince. Potom trávili svůj volný čas na háněním prachů od slečinek, které si Thomas bral jako manželky a když byly prachy převedeny nebránilo nic tomu pedrahou manželku zabít. Allan je chce nechat být, chce jen odvést Edith pryč.
Lucille ale odhaluje svou skutečnou tvář. Nakráčí tam s nožem v ruce a Allana bodne. Následně i Thomas, ale jen simulovaně. Thomas se rozhodne oběma pomoct. Thomas přiznává Lucille, že se do Edith zamiloval a ona ve smutku a vzteku Thomase ubodá. Naštěstí předtím stihl Thomas dovléct Allana dolů, kde ho ujišťuje, že se o ně postará a dostane je pryč od své šílené sestry/milenky. Bohužel se to zvrtlo.
Edith se brání rozlícené fůrii se sekáčkem....SE SEKÁČKEM...to vážně nemáte nic originálnějšího a šílenějšího než je sekáček?.....to tam mohla lítat rovnou s motorovou pilou. Statečná Edith se jí ale ubrání perem a následně lítá po polovině Krimsn Pýku s nožem.
Uteče ven, kde potkává Thomasova ducha. Lucille ho taky vidí a to jí vezme poslední zbytky odhodlání a nechá si rozmlátit hlavu lopatou.
Edith vezme Allana pryč a po poslední větě o duchách film končí.

.............................................................

Minuta ticha za Thomase.

....

Tři vteřiny Ticha za Lucille.

....

Minuta ticha za pejska. Když ho Lucille držela naposled ozval se takový nechutný křupavý zvuk.
Jako vážně? No posuďte sami. Já ale nevypsala uplně všechno.

Ale teď jsem pořád nadávala, řeknu proč jsem filmu dala ty dvě hvězdičky.
První půlhodiny za to stála. Začíná to příjemně. Mladá začínající sympatická spisovatelka hledající ve světě své místo. Mia Wasiovska patří mezi ty "super" hvězdy, ale já bohužel žádný film s ní neviděla. A prý i tancuje. Následně poznává Thomase. A začíná typická kýčovitá filmová romantika, kterou všichni milujem.
Další světlá stránka je obsazení. Tom Hiddleston....ááááá hele Loki, ale byl to poněkud šok vidět ho takhle. Jessica Chastain.....chystám se na Lovce v dubnu. A Mia Wasiowska je dosti známá a dobrá herečka.

Pak ve filmu mi byl dosti sympatický Allan (velký plus za to, že to přežil) nejlepší postava ve filmu. Všichni dělají maléry a on je žehlí. Koneckonců on přece Edith před Sharpovými varoval. Vydal se v zimě sám na Crimson peak jen kvůli Edith. Líbil se mi ten jeho smutný pohled, když Edith tancovala s Thomasem. Líbily se mi ty jeho destičky s duchama. Tohle je prostě pan dokonalý. Jen by se mohl naučit judo. To jeho "Nedovolím, aby ti ublížili Edith" mu ale moc nepomohlo.

A jaké z filmu plyne ponaučení? Zaprvé: poslouchejte své rodiče ve všem, zvláště pokud se kolem vás motá jakýsi cizinec, co se podezřele podobá Thomasu Hiddlestonovi a bude chválit vaše příběhy. Potom se naučte sebeobranu a mějte vždy při ruce své pero.

Miluji tě blogu za tvé naslouchání.

XOXOXOXOXOXOX

Havree
Dobrou noc od mámy....??

Ahoj mami. Eh....Mami? Co? Jakej vrch?

Děkuji všem co dočetli až sem, ale já se musela vypovídat. Po dlouhé době.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Káťa Káťa | E-mail | 25. ledna 2017 v 16:52 | Reagovat

Milá Natálko,
krááááááááásnýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý
Jen tak dál..... :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D:-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama